Přeskočit na obsah

Červená středa

Ve středu 23. listopadu, se v České republice opět uskutečnila připomínka pronásledovaných pro víru, tzv. Červená středa. Tato mezinárodní iniciativa začala ve Velké Británii v roce 2016, v Česku se letos koná popáté. Nad letošním ročníkem převzali záštitu ministr zahraničních věci ČR Jan Lipavský, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

https://imageeditordmp.blob.core.windows.net/cirkevcz/cbk.blob.core.windows.net/cms/ContentItems/33476_33476/m_aspectcrop__w_768__h_432__o/grafika-rw-1.jpeg

Vedle červeného nasvícení budov, které představuje barvu krve coby symbolu utrpení pronásledovaných kvůli svému náboženství, se v tento den v Praze uskutečnila mezinárodní konference, společná křesťansko-židovská modlitba či koncert. Červenou středu spolupořádají Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví v ČR (ERC) a Federace židovských obcí (FŽO) ve spolupráci s Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku (IKDP) a Aid to the Church in Need International (ACN).

S podtitulem „Pronásledování pro víru… Jak mohu pomoci já?“ zahájila oficiální program Červené středy mezinárodní konference, která se konala v Brožíkově sále Staroměstské radnice v Praze, nad níž letos převzal záštitu také ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek a organizačně se podílel i Wilfried Martens Center for European Studies Vystoupily na ní zástupci mezinárodních charitativních a humanitárních organizací z Velké Británie, USA či Německa. Byla mezi nimi například členka britské Sněmovny lordů baronka Caroline Cox, která je zakladatelkou Humanitarian Aid Relief Trust či súdánská křesťanka Mariam Ibrahim Ishag, která byla původně ve své vlasti odsouzena k trestu smrti.

V 18:00 pak ve Velké aule Karolina následovala společná modlitba židů a křesťanů, již vedli zástupci každé z pořádajících organizací: předseda ČBK pražský arcibiskup Jan Graubner, místopředsedkyně ERC Ivana Procházková a za FŽO rabín David Maxa. Po modlitbě vyšel z Karolina průvod kolem červeně nasvícených budov v centru Prahy. Cílem byla Betlémská kaple, kde účastníky v 20:00 čekal poslední bod programu, benefiční koncert, jehož výtěžek byl určen na vykupování zotročených lidí v zemích třetího světa.

Červeně byly nasvícené budovy nejen v Praze, ale po celé ČR. Do letošního ročníku se přihlásilo přes 60 institucí.

Červená středa (#RedWednesday) je akce, jejímž smyslem je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Znakem této iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru – lidé proto v tento den zapalují svíčky nebo nasvěcují významné budovy červeným světlem (kostely, sloupy, sochy aj.).  S touto aktivitou přišla v roce 2016 poprvé britská pobočka křesťanské organizace Aid to the Church in Need. V posledních letech se k Červené středě připojují desítky subjektů po celé ČR. Akce se koná také na dalších místech ve světě, mj. v Londýně, Bratislavě, Vídni, Budapešti, na Filipínách či v Kanadě.