Přeskočit na obsah

Studentský Velehrad 2026

O uplynulém víkendu (30.5. – 3.5. 2026) se vysokoškoláci a absolventi z našeho VKH České Budějovice zúčastnili akce Studentský Velehrad. Letos to byl již 18. ročník.

Setkání mělo motto „Je čas“, které bylo inspirováno starozákonní knihou Kazatel. Se studenty mimo jiné diskutovali a mši svatou celebrovali ve čtvrtek pomocný královehradecký biskup Prokop Brož, v pátek olomoucký arcibiskup Josef Nuzík, předseda ČBK, a v neděli 3.5. na Velehrad přijel pražský arcibiskup Stanislav Přibyl. Na Velehrad dorazilo okolo 500 účastníků z celé České republiky.

Program Studentského Velehradu spojuje modlitbu, vzdělávání, sdílení a společné setkávání mladých lidí. Účastníci mohou navštěvovat přednášky, semináře, workshopy, účastnit se modliteb, mší svatých, adorací, koncertů a zapojit se do diskusních skupinek, sportovních aktivit i neformálních setkání. Druhý den programu nabídl například témata dětské paliativní péče, podoby liturgické hudby, dobrovolnictví na Ukrajině, emocí ve spiritualitě, etických dilemat a přesahů judaismu do křesťanství a naopak.

„Cílem setkání je vytvořit příjemné prostředí, kde mohou mladí lidé vytvářet nová přátelství, otevřeně komunikovat, hledat odpovědi na důležité životní otázky a čerpat inspiraci od svých vrstevníků s podobným smýšlením a hodnotami,“ uvedl Petr Kučera, vedoucí pořadatelského týmu. Studentský

Velehrad se koná každé dva roky a dlouhodobě představuje jedinečný prostor pro setkávání mladých lidí, kteří chtějí sdílet víru, diskutovat o aktuálních tématech a prohlubovat svůj duchovní i osobní život. Akci pořádá Vysokoškolské katolické hnutí ČR ve spolupráci s místními organizacemi. Její přípravu zajišťuje tým dobrovolníků složený ze studentů a mladých pracujících.

Autor: Josef Mendel