Přeskočit na obsah

Pomáháme Ukrajině

S čím se na nás můžete obrátit?

Poskytnutí odborného sociálního poradenství v problematice sociální (zejména zaměstnání, pojištění apod.), sociálně-právní, právní, pobytové a spojené s cizinecký zákonem.

Zprostředkování bydlení

Spravujeme databázi dostupného ubytování pro občany Ukrajiny. Pokud nemáte v ČR žádné zázemí (nemáte aktuálně kde bydlet), můžete nás kontaktovat na tel.: +420 734 683 278.

Zprostředkování potravinové pomoc

Ve spolupráci s Potravinovou bankou Jihočeského kraje můžeme zprostředkovat potraviny občanům Ukrajiny. V případě potřeby potravinové pomoci kontaktujte, prosím, pracovnice Poradny pro cizince a migranty nebo pracovníky místní Charity.

Zprostředkování materiální pomoci

V případě potřeby materiální pomoci, prosím, kontaktujte pracovnice Poradny pro cizince a migranty nebo pracovníky místní Charity, které tuto pomoc mohou zprostředkovat ve spolupráci s Jihočeským krajem či dalšími neziskovými organizacemi.

Asistenční služby na Odboru azylové a migrační politiky (OAMP)

Pracovnice diecézní Charity a dobrovolníci Vám mohou poskytnou přímou asistenci při vyplňování žádostí či pomoci v komunikaci s pracovníky OAMP (na adrese Pražská třída 1257/23, 370 01 České Budějovice).

Krizová intervence

Pracovníci krizové linky si s Vámi mohou na naší nonstop lince promluvit o tom, co se děje na Ukrajině. Pokud se necítíte dobře, potřebujete s někým sdílet to, co jste zažil/a či prožíváte, nezůstávejte na to sami, neváhejte kontaktovat naše pracovníky na tel.: +420 734 435 344.

Jak nás můžete kontaktovat?

Poradna pro cizince a migranty

Diecézní charita České Budějovice, Kanovnická 18, 370 01 České Budějovice

Telefonicky na číslech: +420 734 435 344, +420 732 250 873, +420 603 362 552

Prostřednictvím e-mailu: cizinci@dchcb.charita.cz

Odbor azylové a migrační politiky (OAMP)

Pražská třída 1257/23, 370 01 České Budějovice

Nejčastější otázky

Co budu potřebovat na cestu do ČR?

Biometrický pas (v případě, že jej nemám, tak další osobní doklady – pokud možno s fotografií) osobní věci pro naplnění základních životních potřeb. Pokud nemáte biometrický pas, je nutné se po příjezdu do ČR nahlásit na cizinecké policii.

Nemám žádný osobní doklad, co mohu dělat?

Po příjezdu do ČR kontaktovat cizineckou policii a dále ukrajinskou ambasádu.

Přicestoval jsem nově do ČR, mám tady zázemí (rodina, známí, ubytování a strava zajištěná dobrovolníky a neziskovými organizacemi), mám si něco vyřídit?

Na území ČR můžete po dobu 90 dní pobývat v rámci bezvízového styku. Je nutné zaregistrovat se na Policii ČR. Pokud se budete chtít zapojit do běžného života a začít pracovat, je možné požádat si o speciální druh dlouhodobého víza, které se vyřizuje na pracovištích MV OAMP. V návaznosti na to je pak možné najít si práci a na Úřadu práce si vyřídit povolení k zaměstnání.

Přicestoval jsem nově do ČR a nemám tady žádné zázemí, nemám se kde ubytovat a potřebuji asistenci. Co mám dělat?

Kontaktujte pracovnice Poradny pro cizince a migranty na tel.: +420 734 435 344, které Vám mohou pomoci zprostředkovat informace a ubytování či přímou pomoc (potraviny, hygienu apod.). Dále můžete kontaktovat infolinku na čísle +420 974 801 802. Je možné se dostavit do Registračního humanitárního střediska Vyšní Lhoty, adresa: Vyšní Lhoty 234, 739 51, kde vám bude poskytnuta další asistence.

Co budu potřebovat k žádosti o dlouhodobé vízum?

Vyplněný tiskopis, který je dostupný na pracovišti OAMP, v Poradně pro cizince a migranty či na stránkách www.mvcr.cz; dále cestovní pas, pokud jej máte a je platný a Vaši fotografii ve formátu 45 x 35 mm.

Může za mnou do ČR přijet rodina?

Ano, může. Nutné opětovně přicestovat na základě předložení biometrického pasu, pokud jej nemáte, je nutno se po příjezdu nahlásit na cizinecké policii. Následně možno žádat o speciální dlouhodobé vízum.

Potřebuji po příjezdu do ČR zdravotní pojištění?

Ano, v ČR je nutné zřídit si zdravotní pojištění. Pokud Vám bude uděleno speciální dlouhodobé vízum, budete automaticky zařazeni do veřejného zdravotního pojištění. Pokud budete zaměstnán, budete ze zákona pojištěn ve veřejném zdravotním pojištění, pokud nebudete mít vízum ani nebudete zaměstnán, musíte mít zajištěno pojištění vlastní.

Bude mi končit pobytové povolení, co mám dělat?

Pokud platnost vašeho pobytového oprávnění (schengenského víza / sezónního víza /mimořádného pracovního víza) vyprší za dobu kratší než 14 dnů a nemůžete se kvůli konfliktu vrátit na Ukrajinu, je nutné dostavit se na pracoviště Odboru azylové a migrační politiky. V návaznosti na probíhající konflikt je umožněno zažádat si o speciální druh dlouhodobého víza. Pokud máte platné povolení k zaměstnání, můžete nadále pracovat. V opačném případě je nutné vyřídit si povolení k zaměstnáni.

POMÁHEJ UKRAJINĚ https://www.pomahejukrajine.cz/

STOJÍME ZA UKRAJINOU https://www.stojimezaukrajinou.cz/

JIHOČESKÝ KRAJ https://kraj-jihocesky.cz/

OFICIÁLNÍ STRÁNKY MĚSTA ČESKÉ BUDĚJOVICE https://www.c-budejovice.cz/

POTRAVINOVÁ BANKA JIHOČESKÉHO KRAJE https://www.pbjk.cz/

NÁBYTKOVÁ BANKA JIHOČESKÉHO KRAJE https://nabytkovabankajck.cz/

ČESKÝ ČERVENÝ KŘÍŽ ČB http://www.cckcb.cz/

SALESIÁNSKÉ STŘEDISKO MLÁDEŽE https://www.sasmcb.cz/

BISKUPSTVÍ ČESKOBUDĚJOVICKÉ https://www.bcb.cz/

PRAVOSLAVNÁ CÍRKEVNÍ OBEC ČESKÉ BUDĚJOVICE https://www.svgorazd-budejovice.cz/

APOŠTOLSKÝ EXARCHÁT ŘECKOKATOLICKÉ CÍRKVE, FARNOST ČESKÉ BUDĚJOVICE https://www.exarchat.cz/ceskobudejovicky-dekanat/